Isparta Hakkında Ne Varsa
Isparta Pano  ,Fotoğfafı çeken: Hasan Sarac
Isparta Haberleri

Bu sayfada yanlış olduğunu düşündüğünüz bir şey varsa bize bildirin.
En Çok Okunanlar

Isparta Beyzade Nargile Kafe

ispartamiz.com > Haberler

“Son söz Senatonun”

22.03.2013 11:26


Okunma Sayisi : 2177

Süleyman Demirel Üniversitesi yönetiminin TED Isparta Koleji’nin bulunduğu alanın boşaltılması yönündeki resmi tebligatı Isparta kamuoyunun bir numaralı gündem maddesi oldu.

Öğrenci velilerini rahatsız eden üniversitenin tahliye tebligatına ilişkin önceki gün bir basın toplantısı düzenleyen TED Isparta Koleji Okul Aile Birliği Başkanı Metin Çelik, çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Rektör İbicioğlu’nun başarılı bir eğitim yuvasını sokağa dökmek istediğini söyleyen Çelik, yeni binaları yapılıncaya kadar da aynı arazi üzerinde eğitim ve öğretime devam etmek istediklerini ifade etmişti.

Okul Aile Birliğinin yaptığı açıklamalar dün basın toplantısı düzenleyen SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’na soruldu.

Sürecin hukuk çerçevesinde devam edeceğini belirten Rektör İbicioğlu, kolejin yeni bina yapılıncaya kadar eğitim ve öğretime aynı yerde devam etme talebine “son söz senatonundur” sözleriyle cevap verdi.

İstedikleri fiyat çıktığı takdirde TED Kolejinin bulunduğu araziyi satabileceklerine dikkat çeken Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü İbicioğlu, “Biz daha önceden de söylediğimiz gibi biz her türlü eğitim faaliyetini destekliyoruz. Isparta’nın ilim şehri olma açısından da çok uygun bir yaklaşım. Hepsinin arkasındayız. Burada yasalar  yönetmelikler çerçevesinde oluyor. Türkiye bir hukuk devleti bu çerçevede gerekli çalışmalar ve görüşmeler yapılıyor. TED Koleji arsası ile ilgili sonuçta hukuk nasıl bize zemin hazırlıyorsa o şekilde davranışlarımız olacaktır. Bizim amacımız hiçbir eğitim kurumunun zarar görmemesi, hiçbir yerin kapanmaması. Ama takdir edersiniz ki ben SDÜ’ nün Rektörüyüm. Sonuçta görüşmelerimiz devam ediyor makul bir şekilde de ne olacaksa göreceğiz. Senatoda görüşeceğiz. Yine son söz senatonundur. Onlar ne takdir ederse ona göre davranılacaktır. Bu arsayla ilgili iki seçenek var. Bizim erken zamanda 10 tane binaya ihtiyacımız var. Eğitim kalitesinin artırılmasına yönelik olarak çalışmamız olacak. Bize şu anda verilen yatırım ödeneği 40 milyon lira. Bu parayla bir buçuk bina yapabiliyoruz. En son vardığımız karar istediğimiz fiyat ortaya çıkarsa satalım alacağımız ücreti fakülte binası ya da bizim konukevimiz hemen yan tarafta Sosyal Bilimler Lisesi var. Milli Eğitim sürekli bizi çıkarmak istiyor. Gürültü yapıldı diye sürekli para cezası yiyoruz. Öğrenci velileri burada alkol alınmasından rahatsız olmuşlar. Valilikten uyarı yazısı geldi. Gerekirse yeni bir konuk evi yapma düşüncemiz var ama bunun için öncelikle yüksek fiyattan satabilirsek satalım, eğer satamaz isek 8 adet turizm ile ilgili bölümü uygulamalı yerler olarak kullanabiliriz. Burayı bir alternatifimiz binaları turizm merkezi ve eğitim merkezi yapalım hatta konuk evini de oraya taşıyalım diye düşünüyoruz. Yada deprem güçlendirmesi yaparak en azından iki üç adet fakülte ve yüksek okulumuzu oraya taşıyalım Dolayısıyla bu alternatiflerden bir tanesi olacak yeter ki orası bize kalsın. Orayla ilgili komisyonlarımız görüşmelerini sürdürüyorlar. Biliyorsunuz açık ihaleyle yapılıyor. İhaleye uygun satış yapılacak” dedi.

*** “Arazi, benim dönemimde tahsis edilmedi”

Rektör İbicioğlu’nun gündeminde üniversite sahası içerisine yapılacak olan Mükemmeliyet Merkezi projesi de vardı. Merkez için ağaçların yok edildiği yönündeki iddialara cevap veren İbicioğlu, “Söz konusu alan ben rektör seçilmeden önce tahsis edilmiş. İki buçuk yıl önce başladı. Isparta için büyük şans. Bu merkez bölenin teknoloji vadisi olacak. Akademisyen arkadaşlarımızın yoğun gayretleri içerisinde bu proje geliştirildi. Devlet Planlama Teşkilatı buranın yola yakın, görünebilir yerde olmasını istedi.  Kampus inceleniyor. ‘Yaş kesen baş keser’ bunun farkındayız ama Orman Bölge Müdürlüğü’ne yazı yazıldı. Bölge bu ağaçların taşınmasına izin veriyor. Bu ağaçlar taşınacak ve bu süreç başladı. Kampüste başka yerlere dikiliyor. Çevre ile ilgili hadisede koruma kullanma dengesi iyi gözetilmeli. İstanbul’da özel üniversite yapılırken ormanın göbeğine yapıldı.  Yeşil bizim açımızdan çok önemli. Bunun yerine çok daha büyük koruluk yapacağız en az üç katı büyüklüğünde yapılması yönünde talimat verdim. İnsanlar belirli konuları gündem getirirken sanki hiç bu uygulama sürekli yapılmıyormuş gibi gündeme getiriyor. Şimdi DPT 16 milyonluk projeyi vermek için bu binayı buraya yapacaksınız diyor.  Biz oraya konferans salonu yüzme havuzu yapmıyoruz. Ama DPT bu proje buraya olacak’ demiş. Size soruyorum bu ağaçları başka yere taşımayalım mı? Başka yere yapmamıza izin vermiyor.  Bu meselenin polemik konusu yapılması üzücü. Bu konuda konuşanların çoğu da inandırıcılığını kaybediyor” dedi.

** “SDÜ, yurt için yeni yer tahsisini yapmıştır”

Spor ve Gençlik Hizmetleri Bakanlığı ile SDÜ’yü karşı karşıya getiren Kredi Yurtlar Kurumu’nun bin kişilik yurt yatırımına da değinen İbicioğlu, yer sorununun çözüldüğünü açıkladı. İbicioğlu ayrıca konuyla ilgili önümüzdeki günlerde Bakan Suat Kılıç ile de görüşeceğini ifade etti.

Kaynak:Kanal32

YorumlarYorum Ekleyin
 
Günün Diğer Haberleri

Danıştay Kararı bozdu
İranlı turistleri taşıyan minibüs devrildi: 16 yaralı
Mimarlar Haklı Çıktı
Kaza nedeni: “uçakta çok sayıda arıza var”
Kazada 1’i öğretmen 2 kişi yaralandı
Ekmeğe zam
Korkmaz’dan Teşvik Kanun Teklifi
Akıbetleri ne olacak?
Yakayı ele verdiler
“Rektör, başarılı eğitim yuvasını sokağa koyma düşüncesinde mi?"