Isparta Hakkında Ne Varsa
Isparta Pano  ,Fotoğfafı çeken: Hasan Sarac
Isparta Haberleri

Bu sayfada yanlış olduğunu düşündüğünüz bir şey varsa bize bildirin.
En Çok Okunanlar

Isparta Beyzade Nargile Kafe

ispartamiz.com > Haberler

HAYVAN ÇİFTLİĞİ KURDULAR

02.03.2011 19:17


Okunma Sayisi : 1337

Sanayileşmede isteği atılımı yapamayan Isparta’da yatırımcılar tarım ve hayvancılığa yöneliyor. Bunun en büyük örneklerinden bir tanesi de Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Metin Çelik ve beraberindeki arkadaşlarının attığı adım

10 arkadaş bir araya gelerek Atabey ilçesinde 123 dönümlük araziye büyükbaş ve küçükbaş hayvan çiftliği kurduklarını belirten Metin Çelik, Isparta’da bir araya gelinemiyor söylemini yıkmak için harekete geçtiklerini söyledi. Hayvancılığa yapılan yatırımların Organize Hayvancılık Bölgesi içerisinde olması gerektiğine dikkat çeken ITSO Meclis Üyesi Metin Çelik, “Şirketlerin ihtiyaçlarına göre yer verilerek sorunlar daha çabuk çözülebilirdi” dedi.

Hayvan işletmelerinde 400’e yakın küçükbaşın olduğunu belirten Çelik, ABD’den de 200 adet süt sığırı getireceklerini ifade etti. Ancak Çelik’in yaşadığı bir korku var: “Isparta’da bir araya gelinemiyor iddialarını çürütmek için 10 arkadaş bir araya geldik. Öncülük yapmak istedik. Hayvancılığı seçtik. Aslında bu tür yatırımlar Organize Hayvancılık Bölgesi içerisinde yapılsaydı daha iyi olurdu. Bizim gibi 15 şirket daha bu şekilde hazır şekilde. Yapılaşma içinde olan. Şirketlerin ihtiyaçlarına göre yer verilseydi daha iyi olurdu. Elektriği ve yolu kendimiz yaptık. 400 civarında koyun var. Asıl süt üzerine yapılaşmaya gittik. Holstein marka Amerika’dan inek getiriyoruz. Sağım yerlerini yapmak üzereyiz. Alınacak kararlar ters olmaz. Yaptığımız yatırımda sıkıntı olmaz. Aslında biraz da korku içindeyiz. Çünkü süt fiyatları geriye gitmekte. Bu düşüş devam ederse 2-3 yıl öncesinde olduğu gibi süt ineklerini kesersek bu defa hayvan sıkıntısına gireriz” dedi.

Yerli üreticinin ithal et ile rekabet etme şansının olmadığını kaydeden Çelik, bu nedenle hayvancılığın desteklenmesi gerektiğini söyledi. Isparta’da artık büyük işletmelerin kurulması gerektiğini vurgulayan Çelik, “Maliyetleri ne kadar aza indirirsek o kadar kazanırız” diye konuştu. Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Dışarıdan gelen et ile yerli üretici arasında rekabet etme şansı yok. O yüzden hayvancılığın desteklenmesi gerekir. Isparta’da büyük işletmeler kurulması gerektiğini Çelik, maliyetleri ne kadar aza indirirsek o kadar kazanırız. Büyük olmamız lazım. Büyük olmak için de 10-20 kişi bir araya gelmesi gerekir.”

Kaynak:Kanal32

YorumlarYorum Ekleyin
 
Günün Diğer Haberleri

Danıştay Kararı bozdu
İranlı turistleri taşıyan minibüs devrildi: 16 yaralı
Mimarlar Haklı Çıktı
Kaza nedeni: “uçakta çok sayıda arıza var”
Kazada 1’i öğretmen 2 kişi yaralandı
“Son söz Senatonun”
Ekmeğe zam
Korkmaz’dan Teşvik Kanun Teklifi
Akıbetleri ne olacak?
Yakayı ele verdiler